ازن در مرغداری و استخر شنا

ازن در مرغداری : ‌ازن ترکیبی طبیعی می باشدکه تبدیل به اکسیژن می شود و هیچ‌گونه آلودگی در محیط ایجاد نمی نماید.

مزایای استفاده از گاز ازن در استخرهای شنا

‌ایجاد شفافیت مضاعف در آب
‌حذف بوی بد آب در استخر
‌عدم ایجاد حساسیت و سوزش برای چشم و پوست شناگر
‌کاهش ترکیبات ارگانیک آب
‌عدم ایجاد خوردگی در تأسیسات استخر و سازه های فلزی اطراف آن

ازن در مرغداری
ازن در مرغداری

مزایای استفاده از گاز ازن برای گندزدایی

‌گاز ازن نسبت به کلر 25 برابر قوی تر می باشد.

‌گاز ازن یک اکسید کننده بسیار قوی می باشد که به لحاظ این اکسید کنندگی بالا به هنگام تزریق به آب باعث حذف جلبک ها و آلگها – حذف میکرو ارگانیسم ها و متلاشی نمودن آنها- حذف مواد سمی مانند سیانیدها، آرسنیک ترکیبات حلقوی سموم کشاورزی- حذف سولفیدها و نیترات های برم شده در نتیجه آب ضد عفونی شده با گاز ازن فاقد عناصر بیولوژیک بوده، پر اکسیژن تر، گواراتر، بیرنگ، بی بو و بی طعم خواهدبود.
ازن به عنوان یک میکروفلوکولانت جهت حذف آهن و منگنز کاربرد دارد.
در اثر ازناسیون مقداری اکسیژن در آب آزاد می شود که باعث خاصیت گوارایی و شفافیت آب می شود.
هنگام تزریق ازن به آب مقداری باقیمانده در آب خواهد ماند که در اثر وجود آلودگی ثانویه باعث از بین رفتن آلودگی ثانویه خواهد گردید.
‌در صورت وجود کدورت و ذرات معلق ازن خاصیت گندزدایی خود رااز دست نداده و تمامی میکرو ارگانیسم ها را از بین می برد.

‌کلر با ترکیبات آلی تشکیل ماده سمی و سرطان زایی به نام تری هالومتان (THM) را می دهد. تری هالومتان به عنوان عامل سرطان زای کلیه شناخته شده است. کلر همچنین منجر به تولید کلروفرم، تترا کلرید کربن و کلرو متان همراه با THM می‌گردد. در حالی‌که ازن هیچکدام از ترکیبات فوق را تولید نمی کند.

عملکرد ازن ژنراتور در ازن در مرغداری

این سیستم به صورتی کار می کند که وقتی هوا به قسمتی که درون آن یک لامپ ماوراء بنفش قرار دارد، کشیده می شود، هوا را به ازن تبدیل می کند. ازن، یا مستقیم به داخل آب تزریق می شود یا با استفاده از یک سیستم ونتوری کنارگذر (By pass) داخل آب می شود.

در تزریق مستقیم، یک انژکتور ونتوری مستقیماً به خط برگشت استخر متصل می شود و عمل مکشی را ایجاد می کند که ازن را به داخل ونتوری می کشد. سیستم ونتوری کنار گذر (By Pass) آب را مستقیماً بعد از پمپ چرخشی آب می گیرد و قسمتی از آب را که از فیلترها و گرمکن می‌گذرد، سپس از داخل انژکتور ونتوری و داخل تیوپ اتصال عبور کرده و در انتها آب از خط برگشت به داخل استخر منتقل می شود. شیر اطمینان به منظور جلوگیری از برگشت آب در صورت ایجاد اشکال در سیستم، تعبیه شده است.

دستگاه ازن ژنراتور می‌بایست در فاصله حداقل 5 فوت (524/1) از دیوار داخلی استخر قرار گیرد و باید از لوله‌های غیرفلزی برای آن استفاده شود.

سیستم باید 6 تا 8 ساعت در روز برای کارآیی مناسب کار کند. ولی میزان کارکرد دستگاه با توجه به شرایط سیستم قابل تغییر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *